Kronika - hospicjum3

Idź do spisu treści

Menu główne:

 Faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym dotyczący powstawania i funkcjonowania wolontariatu opiekuńczego przy Puckim Hospicjym pw. św. Ojca Pio

  • 28 listopad 2015
Dawno, dawno temu w Puckim Hospicjum odbyło się spotkanie informacyjne dla kandydatów na wolontariuszy. W sali konferencyjnej pojawiło się 12 Pań, które postanowiły wziąć udział w projekcie "Pomaganie jest piękne - srebrny wolontariat opiekuńczy". 

  • 5 grudzień 2015  
W ramach przygotowania do wolontariatu odbył się cykl szkoleń z pracownikami hospicjum: psychologiem, rehabilitantem, pielęgniarką, recepcjonistką oraz opiekunem osób starszych. W trakcie pierwszego spotkania  koordynator projektu Pani Marta przedstawiła gółwne założenia ideii wolontariuatu opiekuńczego, czyli jak możemy pomóc. Wolontariusz opiekuńczy to osoba uzupełniająca pracę interdyscyplinarnego zespołu medycznego oraz rodziny. Towarzyszy bezpośrednio pacjentowi poprzez rozmowę, czytanie, spacery. Pomaga w codziennych czynnościach, np.: w zakupach, przygotowaniu posiłku, sprzątaniu. Bierze udział w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć dla pacjentów oraz  wspiera opiekunów rodzinnych poprzez opiekę wyręczająca (wytchnieniową), np.: zastępując ich na kilka godzin, by mogli wyjść z domu i mieć chwilę dla siebie. 
 Tego samego dnia odbyło się także spotkanie z psychologiem Panią Magdą. Wyjaśniła nam jak możemy rozmiawiać z pacjentem. Żebyśmy zwracały uwagę nie tylko na słowa ale także i na tzw. "mowę ciała". Abyśmy były uważne, czyli były skupione na chwili obecnej i na osobie z którą rozmiawiały.  Ważne także jest to aby w pracy wolontariusza nie zmuszać się do wykonania zadań, które są dla nas trudne, bo wówczas łatwo "wypalić się" w pracy wolontaryjnej.

  • 11 grudzień 2015
Kolejne spotkacnie z cylku szkoleń przygotowawczych do pracy w wolontariacie opiekuńczym. Tym razem szkolenie przeprowadziła pielęgniarka oraz rehabilitantka. Panie poinformowały nas o  zasadach higeny rąk w opiece zdrowotnej. Ważna zasada, którą kilkakrotnie podreślały, to aby pamiętać o umyciu rąk i ich dezynfekcji. Druga cześć szkolenia dotyczyła  informacji praktycznych: czyli krótka instrukacja obsługi łóżek pacjentów oraz jak pomóc pacjentowi wstać, usiąść itp.

  • 14 grudzień 2015
Kolejne spotkanie w ramach cyklu szkoleń dla wolontariuszy. Kilka kandytatek zgłosiło swoją chęć pomocy nie tylko na odziale, ale także w recepcji, dlatego też przedstawiono nam podstawowe informacje o pracy w tym miejscu. Również szkolenie przeprowadził z nami
opiekun osób starszych.  

  • 22 grudzień 2015
Koniec szkolenia. Wręczenie dyplomów i niewielkich upominków. Wydarzenie tak ważne, że pojawili się Panowie z prasy. 

  • styczeń 2016 
Po przebytym szkoleniu, czas do dzieła. Przez pierwszy miesiąc podzieliłyśmy się na małe grupki 2 -3 osobowe. Każda z nas w dogodnym dla siebie terminie wraz z Panią Martą przystępowała do pracy na oddziale. Dzięki wsparciu naszej koordynatorki pierwsze wejście na oddział nie było tak bardzo stresujące.  



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego